Uwaga - szkodniki atakują.

Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez Deirde » 05 Maj 2010, 07:14

W maju na rozwiniętych liściach można zauważyć już mszyce, widać że żerują po pielgrzymkach mrówek wędrujących po pędach.
Gdy lekko dotknie się krzewu zaczynają latać zielonkawe małe muszki - to skoczek różany.
Zaczynają też swoją niszczycielską działalność - nimułka, bruzdownica, zwiot, zwójka, znamieniówka.
By z nimi walczyć można stosować środki chemiczne - systemiczne - oznacza to że środek dostaje się do rośliny i krąży w niej najczęściej przez 3 tygodnie. Przez ten cały czas roślina jest chroniona przed szkodnikami.
Należy rośliny opryskiwać wieczorem, gdy nie latają już owady, trzeba też sprawdzić temperaturę jaka jest potrzebna do działania środka - najczęściej jest to 15 stopni.
Przeciwko mszycom można też stosować napary i inne środki. Do róż można zwabiać biedronki wystarczy kilka razy polać krzewy wodą z dodatku cukru lub są już sklepy gdzie można kupić larwy biedronek - one też polują na mszyce.
Z nimułkami, bruzdownicą i zwiotem jest gorsza sprawa ponieważ żerują one w pędach i niszczą pąki kwiatowe - szczególnie niebezpieczne jest to przy różach kwitnących tylko raz - można nie zobaczyć kwiatów.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez AniaDS » 06 Maj 2011, 10:37

Minął rok, rozpoczyna się sezon i szkodniki już są w akcji.
U mnie na razie mszyce, są na większości róż.
Przy takich różach kolonie mrówek.
Biedne te nasze krzaczki :roll:
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3048
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez camellia » 06 Maj 2011, 20:40

U mnie też już pojawiły się mszyce. Poza tym coś bezczelnie zjada liście Ascot - żadnego robala nie zauważyłam. Jutro przyjrzę się jej dokładnie.
Awatar użytkownika
camellia
Różany ekspert
 
Posty: 418
Rejestracja: 15 Sie 2010, 12:02
Miejscowość: mazowieckie

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez Deirde » 06 Maj 2011, 20:56

U mnie pojawiła się już bruzdownica - gąsienica już się wykluła i niszczy pędy kwiatowe - najlepiej to zauważyć patrząc na pąki. Na pierwszych liściach są widoczne czarne odchody gąsienicy, a pęd zamiera. Najlepiej już rozpocząć oprysk, w szczególności należy zwrócić uwagę na róże kwitnące raz w czerwcu. Skuteczność gąsienic może nas pozbawić 80% kwiatów na różach!
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez AniaDS » 07 Maj 2011, 09:52

Gosia, czym to pryskasz?
Decis wystarczy?
Bo wydaje mi się, że w tym przypadku żaden ekologiczny środek nie będzie na 100% skuteczny :?
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3048
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez Deirde » 07 Maj 2011, 15:10

Aniu - na to tylko środki chemiczne i to systemowe - takie które krążą w całej roślinie. Ja kupiłam Confidor - jest drogi ale dość dobry. Dziś wieczorem będę pryskać róże.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez Deirde » 08 Maj 2011, 13:06

Znalazłam ciekawy przepis na mszyce w Wpływie księżyca - poradniku ogrodniczym:
gdy pokrzywy osiągną 15 cm - ścina się je i zalewa wodą - następnego dnia można już pryskać rośliny. Preparat nie rozcieńcza się - do niego najlepiej dodać środek zwiększający przyczepność - ludwik lub mydło ogrodnicze.
Najwięcej przepisów na preparaty ekologiczne jest w programie Rok w ogrodzie lub w kalendarzach biodynamicznych.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez tralaluszy » 08 Maj 2011, 17:13

O, Deirde, w sam raz porada, moja kalina koralowa już jest oblężona, i do tego mrówy pilnują tych wstrętnych małych gadzin!
tralaluszy
Różany ekspert
 
Posty: 343
Rejestracja: 19 Kwi 2010, 21:00

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez AniaDS » 08 Maj 2011, 17:56

Deirde napisał(a):Aniu - na to tylko środki chemiczne i to systemowe - takie które krążą w całej roślinie. Ja kupiłam Confidor - jest drogi ale dość dobry. Dziś wieczorem będę pryskać róże.

Tydzień temu robiłam oprysk Decisem, do dziś spokój.
Żadnych mszyc, żadnych innych robali..
Nawet mrówki chwilowo odpuściły.
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3048
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Uwaga - szkodniki atakują.

Postprzez AniaDS » 08 Maj 2011, 17:57

tralaluszy napisał(a):O, Deirde, w sam raz porada, moja kalina koralowa już jest oblężona, i do tego mrówy pilnują tych wstrętnych małych gadzin!

Na mszyce dobra jest także woda z octem i ludwikiem.
U mnie nawet trzmieliny i wierzba były w oblężeniu :evil:
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3048
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Następna

Wróć do Zabiegi pielęgnacyjne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości