Mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy

Postprzez AniaDS » 24 Cze 2010, 15:36

Choroba powodowana przez grzyb Perenospora sparsa, który pojawia się na liściach wzdłuż nerwu głównego w postaci nieregularnych, bordowych plam o postrzępionych brzegach.
Zabarwienie z czasem zmienia się na brunatne.
Na spodniej stronie liści w miejscu plamy pojawia się nalot.
Zarodniki są przenoszone na zdrowe części rośliny bardzo szybko, najczęściej z wodą i wiatrem.
Choroba atakuje zazwyczaj młode liście na wierzchołku pędu, ale rozwija się także w innych miejscach.
Grzyb atakuje liście i pędy niszcząc całą różę.
Choroba ta najczęściej dotyka rośliny szklarniowe z powodu
zwiększonej wilgotności powietrza.
Należy zniszczyć liście i pędy, na których choroba się rozwinęła oraz unikać zbyt dużego zagęszczenia krzewów i zachwaszczenia.
Opryski najlepiej wykonać czterokrotnie co 5 - 7 dni.
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3048
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez aga13 » 22 Lip 2012, 12:07

kilka odmian bardzo podatnych na mączniaka - w tym roku sprawdzone u mnie w ogrodzie
to oczywiście ... Chopin, Black Baccara , Poker , Blue River , Folklore , Belvedere
aga13
Różomaniak
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 Mar 2010, 09:44

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez AniaDS » 22 Lip 2012, 12:57

U mnie drugi rok z rzędu - Ascot i Old Port.
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3048
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez fafka » 23 Lip 2012, 22:08

Jakie macie sprawdzone środki na mączniaka rzekomego? Właśnie odkryłam, że moja 'Gloria Dei' ma tę chorobę, a ja pryskałam ją środkami na inne grzyby, co oczywiście nic nie dało. Oberwałam chore liście i zastosowałam resztkę Previcur Energy 840SL. Muszę dokupić środki grzybobójcze i zastanawiam się, co by było najlepsze.
Awatar użytkownika
fafka
Różanowdrożony
 
Posty: 14
Rejestracja: 24 Sty 2012, 12:22
Miejscowość: opolskie

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez Deirde » 23 Lip 2012, 22:10

Sama szukam jakiegoś dobrego środku na tą chorobę. Może ktoś znalazł skuteczny środek?
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez fafka » 24 Lip 2012, 14:52

A co już stosowałaś, i nie okazało się rewelacją? Pytam, żeby wykreślić słabe pozycje ze sporej listy środków, którą sobie zrobiłam na podstawie różnych artykułów z internetu.
Awatar użytkownika
fafka
Różanowdrożony
 
Posty: 14
Rejestracja: 24 Sty 2012, 12:22
Miejscowość: opolskie

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez Deirde » 26 Lip 2012, 20:31

Pytałam znajomej - podobno dobry jest discus - niestety - jeszcze nie próbowałam.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez fafka » 27 Lip 2012, 20:23

Znalazłam świetny artykuł na temat mączniaka rzekomego. Co prawda dotyczy winorośli, ale jest tu bardzo szczegółowo opisany przebieg choroby i jej zwalczanie. Poznać wroga to podstawowa zasada w drodze do zwycięstwa. Może się komuś przyda.
http://www.winnicepolskie.pl/index.php? ... &Itemid=87
Awatar użytkownika
fafka
Różanowdrożony
 
Posty: 14
Rejestracja: 24 Sty 2012, 12:22
Miejscowość: opolskie

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez Deirde » 28 Lip 2012, 12:24

Dziękujemy za link do artykułu - na pewno się przyda.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Mączniak rzekomy

Postprzez fafka » 06 Sie 2012, 18:04

Moja walka z mączniakiem wygląda na razie tak, że kupiłam 2 preparaty: Amistar i Ridomil Gold MZ ( tylko takie były w moim ogrodniczym). Najpierw opryskałam Amistarem i wciąż pojawiały się nowe chore liście. Zdaje się, że ten preparat służy bardziej do zapobiegania, czyli oprysk nim wykonuje się zanim choroba zaatakuje. Po Ridomilu jest znacząca poprawa. Zamówiłam w ogrodniku jeszcze Mildex, jak dojedzie to jeszcze nim potraktuję grzyba-niegrzyba :mrgreen: , a jak nie dostanę tego specyfiku to poprawię jeszcze raz Ridomilem.
Awatar użytkownika
fafka
Różanowdrożony
 
Posty: 14
Rejestracja: 24 Sty 2012, 12:22
Miejscowość: opolskie

Następna

Wróć do Choroby szkodniki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości