Róże Gosi - 2014 rok

Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 09 Lut 2014, 13:56

Tak więc zaczynamy nowy rok z różami - na razie zrobiłam obchód - róże powoli zaczynają ruszać i pokazują swoją piękna barwę.
Na początek jak zwykle róże sericea której barwa kolców jest zachwycająca. Bardzo łatwo jest odróżnić młode gałęzie od starych po kolorze ich - młode są czerwonawe - wiśniowe.
Stare mają barwę szarą - brązową.

09a.jpg


08a.jpg


Tak wyglądają oczka na róży mchowej ,,Mousseux du Japon'' czerwone noski tylko czekają na właściwą porę by ruszyć i rosnąć:

06a.jpg


No i powojniki - ''Polish Spirit''

010a.jpg
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 09 Lut 2014, 14:35

Róże potrafią zmieniać barwę pędów podczas mrozów - róża Chloris ma lekko czerwone pędy gdy jest mróz następnie przy dodatniej temperaturze pędy na nowo są zielone:

07a.jpg


na zdjęciu widać że są one grube, proste i nie mają kolców.
Róża harsonii ma młode pędy mocno okolczone i w kolorze brązowym:

08a.jpg


Róża Hugona ma wiśniowe pędy z mniejszą ilością kolców, podobnie jak Nevada która też ma pędy w kolorze wiśniowym.
W kolorze czerwonym pędy ma też róża multiflora.
Dzikie róże mogą zimą w ogrodzie wnosić nam dodatkowy kolor - podobnie jak krzewy derenia.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 15 Lut 2014, 15:59

Wiosna wiosną ale powoli trzeba poszukiwać czy są straty w różach - mimo tej niby delikatnej zimy.
Na razie jest jedna brązowa róża która została przesadzona przed atakiem zimy. Byłam sprawdzić i jednak są gałęzie zielone, uratuje się.

05.JPG


Na razie czekam na kwiaty u kaliny ''Dawn'' - jeszcze nie zakwitła:

06.JPG


A w ogrodzie wiosna - kwitną pełne przebiśniegi i zaczynają pokazywać kwiaty hiacynty:

07.JPG
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 15 Lut 2014, 16:07

Jak to zwykle bywa byłam na zakupach w markecie i zaopatrzyłam się w nasiona na ten rok.
Na pierwszy strzał poszły moje ulubione goździki - postanowiłam też kupić smagliczkę - fajnie rozsiewa się po ogrodzie.
Dzwonek o pełnych kwiatach - w zeszłym roku nie zszedł mi oraz niezapominajki w różnych kolorach.

03.JPG


04.JPG


Widziałam też nowy klematis o pełnych kwiatach - ''Maria Skłodowska Curie'' - w tym roku wchodzi do sprzedaży, trzeba będzie go poszukać.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Juleczka » 15 Lut 2014, 16:29

:D To już u ciebie widać wiosnę... :shock:
U mnie też powychodziły cebulowe- ale na razie widzę tylko takie kły- kwiatków na szczęście jeszcze nie. Mówię na szczęście- bo straszą powrotem zimy...
Nasiona goździków też widziałam-ale kupię wiosną sadzonki- nie mam miejsca na parapetach bo gdzieś trzeba będzie po pikowaniu w marcu rośliny postawić... :roll:
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 15 Lut 2014, 16:46

Tak Jula - w Wielkopolsce czuć już wiosnę - żurawie i dzikie gęsi przyleciały.
W zapowiedziach pogodowych nie ma już ataku zimy, na Wlkp zapowiadają 1 marca nawet 13 stopni, największy mróz w nocy to -5 stopni.
Potem ma być tylko -2 stopnie czyli nic wielkiego.
Co do goździków - to będą wysiewane do gruntu - ja parapety mam zajęte przez storczyki.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 16 Lut 2014, 19:35

No i mamy wiosnę - te są najwcześniejsze w moim ogrodzie. Są pełne i koleżanka przywiozła je z Włoch:

02.JPG
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Deirde » 19 Lut 2014, 09:39

Może dziś lub jutro zakwitną krokusy?
Moje dwie nowe róże na ten sezon:
Larmin - Mini Leonardo - wpisana jest nazwa grupy Romantica choć ta róża nie należy do Meillanda - nazwa patentowa też to sugeruje. Określona wysokość to 50 cm, nazwa mini sugeruje małe kwiatki. Pewnie coś takiego jak Mini Eden czyli kwiaty o średnicy do 5 cm. Dla mnie zapowiada się ciekawie - będzie moją wielką niespodzianką.

01.JPG


General Kleber - stara róża mchowa.

02.JPG


Na ten rok nie będzie więcej nowych róż, zostało jeszcze kilka nowości z jesieni.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Juleczka » 19 Lut 2014, 11:05

Ciekawa jestem tego Larmina- co za ślicznotka z niego wyrośnie. Tam w katalogu była mała fotka i nie wiadomo właściwie jaka to róża...
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: Róże Gosi - 2014 rok

Postprzez Sylwia » 19 Lut 2014, 11:50

Też skusiłam się na Larmina. Będzie rósł w donicy na tarasie. Też jestem jego bardzo ciekawa. Zapowiada się na fajną różę :).
Sylwia
Różany ekspert
 
Posty: 732
Rejestracja: 11 Cze 2013, 15:37

Następna

Wróć do Nasze ogrody

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 189 gości