Zakładanie rabaty różanej

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez kluska » 14 Wrz 2013, 06:55

Hej dziewczyny :)
Mam kolejne pytania :)
Z racji, że moja koleżanka, która w czasie wakacji pilnowała mi domu, podrzuciła mi pomysł, abym jednak wyeksponowała róże, które są na wielkokolorowej rabacie, a których nie widać, bo rosną 5 m od ścieżki, postanowiłam zrobić nową rabatę :) i przesadzić róże. pytanie: lepiej teraz czy na wiosnę? jak to zorganizować gdyż chyba większość tych róż kwitnie raz i co potem, rabata jest taka smutna liściasta? I jeżeli uważacie, że lepiej to zrobić teraz to mam je wykopać z bryłą ziemi czy otrzepać? podsypać kompostu, czy nie? Przycinać je czy nie?
Tak naprawdę to nawet nie wiem co tam mam... może część to dziki.. jak to sprawdzić?
kluska
Różomaniak
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:55

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez Deirde » 14 Wrz 2013, 07:26

Jeśli chodzi o dziki to zrób zdjęcie i dodaj je tu - zobaczymy jak to wygląda. Dziki wypuszczają długie pędy o liściach caniny.
Można już zacząć przesadzać - korzenie przycinasz wtedy gdy je uszkodzisz - lepiej więc wykopywać je całe - lepiej rosną i nie będą chorować.
Co do rabaty - może byliny dosadzić, na jesień trawy? Nie wiem co lubisz - na wiosnę dosadź cebulowe - tak by rabata była atrakcyjna przez cały czas.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez Juleczka » 14 Wrz 2013, 08:07

Przygotuj sobie wcześniej miejsce gdzie będziesz przesadzać róże- wykop dołki. Potem pojedynczo wykopuj z korzeniami róże i przenoś od razu do nowego dołka. Wlej wody na dno- bo zanim tam dojdzie woda z podlewania czy deszczu to trochę czasu minie... Jeżeli masz takie co kwitną raz- to pewnie historyczne- i one rosną duże- mogą być więc z tylu rabaty. I potem ich zielone liście / gdy już przekwitną/ będą tłem dla innych róż- dosadź naprzemiennie- lub przed nimi róże kwitnące kilka razy w sezonie lub takie co kwitną cały czas. Tak więc będziesz miała kwitnące cały rok na rabacie.Ja bym tak zrobiła... :D
Przesadzałam niedawno cały rząd róż- od razu-z dołka do dołka, mocno podlane nic nie straciły z wigoru i nadal rosną jakby nigdy nic. Nawet jeden listek im nie zwisł... :D Jak bedzie z kwitnieniem historycznych zaraz na wiosnę - to ci nie powiem- ale ja jesienią przesadzałam olbrzymią Alchimist- z wielkimi korzeniami i 3 metrowymi gałęziami- ale tej wiosny nie zakwitła.Żyje, listki są- ale nie wytworzyła pąków kwiatowych. Nadzieje mam , że wiosną, mocniejsza- mi zakwitnie. ;)
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez kluska » 14 Wrz 2013, 08:35

Super, dzięki dziewczyny. Tak więc żeby nie przedłużać, chwytam za łopatę i lecę. Te, które teraz nie kwitną, sadzę z tyłu, ta co myślę, że dzik, zostaje na swoim miejscu, nawet nie wiem ile mam tam sztuk... podejrzewam, że przy przesadzaniu znajdą się etykiety.... czy uważacie, że metr odległości jest wystarczający? bo raczej na pewno to historyczne....
kluska
Różomaniak
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:55

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez kluska » 14 Wrz 2013, 17:18

Tak więc... zastanawiam się czy to nie był zły pomysł i nie stracę tych róż. Umordowana jestem niewiarygodnie, a ich korzenie zmasakrowane.... Cinderella miała korzeń grubszy od mojej pięści... wszystkie zmasakrowane łopatą... Stwierdziłam, że tych, które teraz nie kwitną, nie przenoszę... 3 przeniosłam ale zupełnie nie mam pojęcia co to jest.... może chwasty... szkoda mojej walki... dzisiaj już kończę, bo wody w studni brak... jutro od rana kończę...wąż pocący rozłażony, mam nadzieję, że to jedyny ratunek na ich przeżycie...
Gosiu jeżeli chcesz Blanche Moreau, to zapraszam, może przy okazji się nauczę jak to robić.
pozdrawiam
kluska
Różomaniak
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:55

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez Juleczka » 14 Wrz 2013, 18:18

Mam nadzieję, że nic sie nie stanie twoim przesadzonym rózom. ja róniez przesadzałam niektóre ze starymi korzeniami- i rosna. Pilnuj podlewania- byle nie za mokro- i zbieraj siły do dalszej pracy.
By rabata różana nie była goła w czasie gdy nie kwitną róże- sadź jakieś byliny które kwiatnąc kolorowo pozwolą doczekać kwitnienia róż. Zobacz do innych różanek- sadzą dziewczyny rochodniki, przetaczniki, łubiny, kocimiętki, żurawki itp... Nawet pelargonie z przodu rabaty. Trawy różne niskie tez spełnia swoja rolę ... ;)
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez tabaaza » 14 Wrz 2013, 19:02

Hejka! :)
Jak mocno krzaczaste i sporawe te starsze różyce to spróbuj Klusek podsadzić jakimś miłym powojniczkiem a przód załatw irysami bródkowymi. ;) :lol:
Pozdrówka
K.
tabaaza
Różomaniak
 
Posty: 145
Rejestracja: 27 Lis 2011, 18:53

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez Deirde » 15 Wrz 2013, 07:00

To musimy się umówić na PW na konkretny termin przyjazdu - przy okazji zerknę do róż i powiem Ci czy masz dziczki czy dobre róże szlachetne.
Mogłaś kopać daleko od korzeni - przy okazji spróbować je zaprawić bo w takie uszkodzone korzenie łatwiej wnikną patogeny i zaczną Ci chorować.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 8985
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez kluska » 28 Cze 2015, 18:38

Minęły 2 lata. Przepraszam za niewyraźne zdjęcie, ale naprawdę nie mam weny do fotografii... W tym roku już wygląda rabata pięknie, akacja będzie skorygowana, bo dużo większa od lipy, która rzeczywiście bardzo wolno rośnie. Z racji, że zamieniałam RU na SoF, to niestety środkowy obelisk pusty... ale w przyszłym roku już będzie naprawdę idealnie.
Załączniki
ogród 2015 112.A.JPG
ogród 2015 112.A.JPG (103.58 KiB) Obejrzany 17183 razy
kluska
Różomaniak
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:55

Re: Zakładanie rabaty różanej

Postprzez Juleczka » 28 Cze 2015, 20:03

:D Juz jest pieknie, brawo!
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rozmowy o różach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 185 gości