top 3 roz na pergole....

top 3 roz na pergole....

Postprzez marcin » 22 Kwi 2015, 21:26

Hey,

Chcialbym zrobic zonie prezent i kupic roze na pergole w ksztalcie luku, bramy...
Roza owa powinna zabojczo pachniec i szalowo wygladac.
Co radzicie?

Dziekuje,
Marcin.
marcin
Różanowdrożony
 
Posty: 93
Rejestracja: 20 Kwi 2015, 21:34

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Sylwia » 24 Kwi 2015, 08:46

Jasmina Kordesa, kwiaty w stylu historycznych, piękne, różowe. Jedna z moich ulubienic.
New Down - klasyka - kwiaty w kolorze perłowego róż.
Sylwia
Różany ekspert
 
Posty: 732
Rejestracja: 11 Cze 2013, 15:37

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Juleczka » 27 Kwi 2015, 20:47

Sylwio- ja bym New Dawn nie polecała- :D - to okropny śmieciuch... Sypie płatkami- sama się pozbywa przekwitłych kwiatów. Jeżeli miejsce na róże ma być reprezentacyjne- to te opadła płatki jednak psują wizerunek- po 3-4 dniach się skurczą i wyschną- ale z początku widoczny bałagan... :D Troche go tu widać... ;)

http://www.rosebook.ru/roses/gallery/wi ... -dawn/121/
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Sylwia » 27 Kwi 2015, 21:51

Ja od New Down zakochałam się w historycznych, jakieś 20 lat temu :lol: A moje dzieci i tak sypią płatki, rwą tulipany, tną klony japońskie i William and Cate...
I szczerze mówiąc lubię jak trochę leży na trawniczku - tak sielsko i wiejsko :lol:
No dobra - top topów pnących Eden Rose :lol:
Sylwia
Różany ekspert
 
Posty: 732
Rejestracja: 11 Cze 2013, 15:37

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Juleczka » 28 Kwi 2015, 04:57

:D Ja swoją New Dawn wykopałam , ale gdzieś w ziemi został kawałek korzeni chyba, bo odrasta a więc pozwoliłam jej zostać, skoro tak chce żyć. ;) Kupilam w Rozarium sport od New Dawn, Awakening. Ma pełniejsze kwiaty i jest ladniejsza,Ale dopiero minionej jesieni. Była zadołowana, teraz wsadzilam w grunt...

Co do Eden Rose...U nas nie osiągnie szybko takiej wysokości, by zarosła pergole, chociaż, gdy ma sprzyjające warunki to te 160 cm z czasem powinna osiągnąć. ;)

Vielchenblau / niebieska/ przyrasta mocno, ale kwitnie raz. Rosarium Uetersen / różowa ciemna/ rośnie w miarę szybko i ładnie wygląda na pergoli łukowatej.
Flammentanz, czerwona, rośnie silnie i pnie się wysok,ale tez kwitnie raz...
Lavender Lassie / jasny róż/ pnie się silnie, pachnie...
Piękna jest Giardina/ różowa/,
Kupiłam tez z pnacych Bienvenue / różowa/ , Grand Award / Czerwona/, Laguna / bardzo mocno różowa/, Papi Delbard/pomarańczowo różowa/, Perpetually Yours/ kremowo biała/, Coral Dawn/ różowa/, Florentina /czerwona/, Polka 91/ łososiowa/- ale to wg swojego upodobania- jak nie zechcą się pnąć- zostaną krzaczastymi. Angielki też lubią niektóre iść wysoko...
Trudno doradzać- ja piszę tak ogólnie, bo każdy ma swoje własne upodobania i co jednemu się podoba drugiego "nie ruszy" ;)
Najczęściej na ogrodzie zostają te róże, którym dane warunki odpowiadają i rosną- chociaż u innych niespecjalnie.

Lektura "obowiązkowa" u mnie to ta encyklopedia- tu konsultuje wzrokowo róże i czytam o ich walorach i wymaganiach. Spędzam tu sporo czasu w zimie. Po kliknięciu w nazwę -otwieraja się strony z fotkami i informacjami. Każdy przecież kieruje się własnym gustem... ;) Link do pnących... ;) Kliknięcie w "jeszcze foto"- wprowadzi w fotki róż. :D

http://www.rosebook.ru/roses/climber/

...
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez marcin » 29 Kwi 2015, 13:31

Hej,

Dziekuje za wiadomosc.
Wybralem top 3:

- St.Swithin
- Generous Gardener
- Spirit of Freedom,

Drogie kolezanki i koledzy ktora doradzacie?

Dziekuje,

Marcin.
marcin
Różanowdrożony
 
Posty: 93
Rejestracja: 20 Kwi 2015, 21:34

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Juleczka » 29 Kwi 2015, 14:20

Nie rozumiem...Pytasz o pnące a wybrałeś - St Switchun- do 150cm...Spirit of Freedom do 150cm - jedynie Gardener opisywana jako pnąca... :roll: Róże pnące to 200-250 -400 i więcej cm... ;) Zresztą - co posadzisz to będzie ci rosło. Nie spodziewaj się jednak szału w pierwszym roku. Angielki które wybrałeś potrzebują czasu by pokazać co potrafią. Jak im spasuje u ciebie- pójda jak burza- jak nie- będą zwyklymi różami krzaczastymi, które trzeba będzie ciąć by miały ładny pokrój.
Każdy z nas prowadzi swoje róże metodą prób- czasem trzeba zmienic stanowisko, róże zachowują się różnie zależnie od warunków. Wybrałeś róże o pięknych kwiatach- oby ci dały wiele radości.
Mój Spirit of Freedom kiepsko kwitnie- widocznie mu nie odpowiada miejsce- chociaż w słońcu... :roll: Teraz będzie jego 3 rok- a naraz miał góra 6 kwiatów. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez marcin » 29 Kwi 2015, 19:29

Hey,

Dziekuje za odpisanie.
Kurcze czytalem na angielskiech forach ogrodniczych, ze sa to roze na pergole.
Przepraszam za zamieszanie. Nie bylo to intencjonalne.
Proszę jeszcze o propozycje porcelanowo-rozowych kwaiatow na pergole.
Dziekuje, Marcin.
marcin
Różanowdrożony
 
Posty: 93
Rejestracja: 20 Kwi 2015, 21:34

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Juleczka » 29 Kwi 2015, 19:40

;) To co rosnie w Anglii wysoko- u nas niekoniecznie. To jednak kapkę inny klimat dla roślin... Podobny-ale nie identyczny. Nie można się sugerowac ich forami czy książkami- bo się można rozczarować. ;)
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: top 3 roz na pergole....

Postprzez Juleczka » 29 Kwi 2015, 20:31

Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Następna

Wróć do Rozmowy o różach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 240 gości