pergola typu luk.

pergola typu luk.

Postprzez marcin » 30 Kwi 2015, 20:58

Hey,

To znowu ja. Po pisadzeniu roz wielkokwiatowych czas na przygotowanie pergoli dla zony.
Kupilem dwa powojniki - matka teresa i polish spirit. Ma odlezakowany kompost konny i zamowilem dwie giardinie.
Z urodzenie mieszczuch trafilem do urokliwego miasteczka miedzy Lesznem a Jarocinem.
Czy sa jakies zasady sadzenia roz przy luczastych pergolach?
Mysle zrobic drenaz ze zwiru dla powojnikow. Dziekuje,
Marcin.
marcin
Różanowdrożony
 
Posty: 93
Rejestracja: 20 Kwi 2015, 21:34

Re: pergola typu luk.

Postprzez Sylwia » 30 Kwi 2015, 21:17

Końskiego nie polecam - każdy porządny ogrodnik powie, że zlecą się Tobie wszystkie turkucie podjadki. Też chciałam...
Na pergolach się nie znam, mąż mi je robi.
Sylwia
Różany ekspert
 
Posty: 732
Rejestracja: 11 Cze 2013, 15:37

Re: pergola typu luk.

Postprzez Juleczka » 01 Maj 2015, 08:26

Pierwsza zasada- nie nawozi się róż w pierwszym roku. Mają rozbudować swoja część podziemną- a gdy im dasz papu- korzenie nie będą się rozrastać w głąb w poszukiwaniu pokarmu. Podlewanie ważne- ale nawożenie od następnego roku- Pierwsze po rozgrzebaniu kopca zimowego. Nie spodziewaj sie zarośnięcia pergoli w pierwszym roku- róża potrzebuje na to czasu. Ja to nawet pierwszy i drugi rok przycinam dla rozkrzewienia- a potem w miarę wzrostu staram sie upinać na podporze, bo im bardziej gałązki przygięte do poziomu tym więcej kwiatów na krzewie.

Moja Alchymist. Przesadziłam ją jak juz miała kilka lat , z bardzo sztywnymi juz gałęziami, ale cos tam udało się przygiąć. ;)

Alchymist..jpg
Alchymist..jpg (255.75 KiB) Obejrzany 11351 razy


Alchymist.jpg
Alchymist.jpg (316.01 KiB) Obejrzany 11351 razy


Różą o podobnej do Giardiny budowie jest Elfe. Trudno przygiąć grube gałęzie...

Elfe.jpg
Elfe.jpg (293.76 KiB) Obejrzany 11350 razy


Ja Giardine zdecydowałam sie prowadzic na kolumnie... ;) Ponieważ wystrzeliła grubymi pędami- przyginanie groziło złamaniem- dosadziłam z prawej strony drugą- i będę się starała przyginać jej gałęzie, przywiązując w miarę wzrostu- by zapełnić dołem puste miejsce na piramidzie. ;)

Giardina.jpg
Giardina.jpg (331.98 KiB) Obejrzany 11350 razy


A Veilchenblau posadzona przy siatce- dopilnowałam by posadzić przy słupku i główny ciężar spoczywa na grubej bambusowej drabince a podpiera się na słupku . Przypięłam za pomocą takich spinek do pnaczy na siatce. Po kwitnieniu bardzo dużo wycinam gałęzi- to jednak ogromy ciężar i corocznie dużo przyrasta- obawiałam się o uszkodzenie siatki. Rozpięte w poziomie gałęzie utworzyły masę krótkich pędów bocznych na których będą kwiaty...Widok tej wiosny

Veilchenblau.jpg
Veilchenblau.jpg (281.35 KiB) Obejrzany 11350 razy


Wydaje mi sie, że prowadzenie na piramidzie/ kolumnie/ ładniej wyeksponuje róże- bo wysokośc niektórych róż można niwelować zawijając je wokół podpory. Podoba sie to zwłaszcza przy różach o miękkich, długich przyrostach jak Cosmos Cortyard czy Ghislaine de Feligonde. Róże mające duży roczny przyrost- tak można pozawijać , że nie widać tych długaśnych badyli. ;)

Cosmos Courtyard.jpg
Cosmos Courtyard.jpg (326.1 KiB) Obejrzany 11350 razy


Ghislaine de Feigonde.jpg
Ghislaine de Feigonde.jpg (325.14 KiB) Obejrzany 11350 razy
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: pergola typu luk.

Postprzez marcin » 01 Maj 2015, 18:54

Dziekuje za wiadomosc i fotki. Mam nadzieje iz nie macie mnie jeszcze dosyc. No nic bede dalej zadawal pytania.
Czy lepiej posadzic roze z jednej strony luku a powojnik z drugiej, czy po roza i powojnik po lewo i prawo?
Dostalem 3 chore roze z jednej z polskich szkolek. Zastosowakem Score interwencyjnie, nic nie pomaga.
Czy lepiej wycinac chore liscie czy czekac az same opadna?
Dziekuje, marcin.
marcin
Różanowdrożony
 
Posty: 93
Rejestracja: 20 Kwi 2015, 21:34

Re: pergola typu luk.

Postprzez Juleczka » 01 Maj 2015, 19:11

Myślę że i róże i powojnik... Gdy jedno nie kwitnie akurat- drugie zdobi pergolę. Ja posadziłam i z różami i same powojniki. Ale ja dopiero zaczynam z nimi przygodę ... ;)

Błękitny Anioł w Alchymiście.jpg
Błękitny Anioł w Alchymiście.jpg (318.59 KiB) Obejrzany 11342 razy


Aphrodite na tle powojnika.jpg
Aphrodite na tle powojnika.jpg (240 KiB) Obejrzany 11342 razy


Ale taki powojnik np Hather Hershell tak mocno rosnie, że chyba musi byc sam , bo zagłuszy różę. Tu pierwszy rok... ;)

Heather Hershell.jpg
Heather Hershell.jpg (291.07 KiB) Obejrzany 11342 razy
Awatar użytkownika
Juleczka
Różany ekspert
 
Posty: 3775
Rejestracja: 17 Lut 2011, 19:08

Re: pergola typu luk.

Postprzez tara » 20 Maj 2015, 10:27

Pozwolę sobie pokazać moje łuki:

W tle Gardina od strony siatki to Veltava rośnie w pełnym słońcu
Mam dwie jedna zdecydowanie pnąca druga to raczej krzaczasta ale dostaje dziś łuk i kto wie.

Image

Image

Alhymist piął się po siatce jesienią dostał łuk i nieco "poturbowany" koniecznością zmiany

tak było:
Image

a tak będzie:
na pierwszym planie po prawej Giardina, po lewej Veltava w tyle wysoko widać Alchymist po lewej

Image
tara
Różany ekspert
 
Posty: 1175
Rejestracja: 13 Wrz 2010, 09:25

Re: pergola typu luk.

Postprzez tara » 21 Maj 2015, 09:53

W przybliżeniu Giardina w tym roku

Image
tara
Różany ekspert
 
Posty: 1175
Rejestracja: 13 Wrz 2010, 09:25

Top Rated Product Tips

Postprzez FrankJScott » 09 Lut 2024, 18:13

Please try Google before asking about Awesome Product Info 2687_59
FrankJScott
Różany ekspert
 
Posty: 745
Rejestracja: 29 Sie 2022, 18:18
Miejscowość: Czech Gold Coin

Re: pergola typu luk.

Postprzez xarian » 16 Lut 2024, 11:58

xarian
Różany ekspert
 
Posty: 1395
Rejestracja: 15 Lut 2024, 07:35

Re: pergola typu luk.

Postprzez xarian » 02 Mar 2024, 12:09

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
xarian
Różany ekspert
 
Posty: 1395
Rejestracja: 15 Lut 2024, 07:35


Wróć do Rozmowy o różach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] oraz 50 gości