Róże angielskie - Austin - opis odmian.

Róże angielskie - Austin - opis odmian.

Postprzez Deirde » 11 Maj 2011, 08:51

Jesienią i wiosną każdy z nas szuka ciekawych róż do naszych ogrodów - tym razem zajmiemy się różami angielskimi.
Co to znaczy - róża angielska?
Są to róże które zostały wyhodowane przez Davida Austina w Wielkiej Brytanii.
Nazwa - róża angielska - jest zastrzeżona tylko dla tych róż.
Powstały one przez skrzyżowanie róż współczesnych z różami historycznymi.
Są bardzo różnorodne - jak pośród nich znaleźć tą jedyną?
Wszystko zależy od tego czego od róż w naszym ogrodzie oczekujemy.
A teraz krótka charakterystyka poszczególnych odmian - oczywiście nie wszystkich.

Mary Rose
krzew o wysokości do 150 cm i podobnej szerokości, pędy sztywne, liście ciemnozielone, kwiaty duże, kuliste, bardzo wypełnione, silnie pachnące. Pierwsze czerwcowe kwiaty utrzymują się na krzewie ponad 14 dni. Pierwsze kwitnienie jest bardzo obfite - pod wpływem dużej ilości kwiatów krzew może się położyć - należy wtedy go podeprzeć. Następne po drobnej przerwie krzew kwitnie do pierwszych przymrozków. Jest to odmiana odporna na czarną plamistość, dość mrozoodporna, toleruje zacienione stanowiska, może być sadzona w dużych donicach. Najlepiej wygląda posadzona w miejscach reprezentacyjnych ogrodu - zarówno w nasadzeniu pojedynczym jak i w grupie 3 sztuk.

Winchester Cathedral
biały sport Mary Rose, jest trochę mniejsza od Mary Rose, tworzy krzewy o wysokości 120 cm, liście jasnozielone, pędy wzniesione, silnie okolczone, kwiaty białe z oczkiem - często niektóre płatki są różowo zabarwione, silnie pachnące - wyczuwalna nuta miodu i migdałów - zapach jest silniejszy w cieplejsze dni. Czerwcowe kwitnienie dość silne, pierwsze kwiaty utrzymują się do dwóch tygodni, po krótkiej przerwie krzew kwitnie do pierwszych przymrozków. Krzewy silnie rosnące, należy je chronić przed wiosennymi przymrozkami. Można je sadzić w dużych donicach.

Constance Spry
róża pnąca, tworzy krzewy o wysokości ponad 250 cm, pędy silnie okolczone, proste. Kwitnie tylko raz w czerwcu, bardzo długo - przez 3 tygodnie i bardzo obficie. Kwiaty jasno różowe z ciemniejszym środkiem, duże, półpełne, płatki pofalowane, podobne kształtem do kwiatów piwonii. Pachnie bardzo silnie, w zapachu wyczuwalna nuta mirry. Odmiana bardzo odporna na choroby i dobrze radzi sobie posadzona przy ścianach i pergolach. Kwitnie na całej długości krzewu ale dobrze podsadzić ja niskimi bylinami np bodziszkami zakrywając jej nogi, dobrze też za towarzystwo dać inną róże powtarzającą kwitnienie lub powojnik.

Cottage Rose
krzew o wysokości do 100 cm, tworzy pędy cienkie,proste, okolczone, liście ciemnozielone. Kwiaty średniej wielkości, dwukolorowe - jasno i ciemno różowe z oczkiem. Oczko czasem jest rozwichrzone, pachnie silnie - w zapachu czuć nutę migdała i bzu. Róża kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków, pierwsze kwitnienie jest intensywne i długie - około 3 tygodni, po krótkiej przerwie róża wznawia kwitnienie. Cottage jest bardzo piękną i delikatną różą, z powodu cienkich pędów najlepiej krzewy w czasie kwitnienia podpierać, świetnie nadaje się do jej towarzystwa bodziszki. Czasem choruje na czarną plamistość.

Chianti
róża pnąca, wysokość do 200 cm, krzew tworzy silne i mocne pędy, liście ciemnozielone, bardzo mocno okolczony. Kwitnie pod koniec maja, na początki czerwca, tylko raz. Kwiaty bardzo duże,bardzo pełne, ciemno-purpurowe, bardzo silnie i przyjemnie pachnące, zapach przypomina Stare Róże. Krzewy tolerują zacienione stanowisko, by przedłużyć kwitnienie możemy zasadzić obok niej inną róże powtarzającą kwitnienie lub powojnik.

Othello
Krzew o wysokości do 105 cm, może być lekko wyższa. Pędy silne, mocno okolczone, duże, liście ciemnozielone. Pierwsze kwiaty są nadzwyczaj ładne, bardzo pełne, z zielonym środkiem,płatki pofalowane. Pierwsze kwitnienie bardzo długie - ponad 2 tygodnie, zapach silny, odurzający, wyczuwa się w nim nutę Starych Róż. Po krótkiej przerwie róża powtarza kwitnienie do pierwszych przymrozków. Róża ze względu na swoją barwę nadaje się na stanowiska zacienione. Doskonale komponuje się z bylinami. Może chorować na mączniak.

William Shakespeare
Krzew o wysokości do 120 cm, tworzy mocne i silne łodygi z dużą ilościom kolców, liście jasnozielone. Kwitnie w czerwcu, pierwsze kwitnienie trwa ponad 2 tygodnie. Kwiaty duże, rozetowe, w kolorze ciemno purpurowym, zapach przypomina róże damasceńskie. Po krótkiej przerwie róża powtarza kwitnienie do pierwszych przymrozków. Najlepiej czuje się na zacienionym stanowisku, mało odporna na czarną plamistość.

Abraham Darby
Krzew który może być nawet małą różą pnącą, pędy silne, z dużymi kolcami, liście ciemnozielone. Kwiaty duże, w kolorze brzoskwiniowym z dodatkiem żółci i różu, silnie wypełnione. Kwiaty są bardzo ciężkie i zwisają na łodygach. Pierwsze kwitnienie trwa ponad 2 tygodnie, po małej przerwie krzew powtarza kwitnienie do pierwszych mrozów. Zapach silny, odurzający z nutą owocową. Stanowisko najlepiej słoneczne, doskonałe połączenie dla niej to niskie byliny.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 9004
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże angielskie - opis odmian.

Postprzez Deirde » 13 Maj 2011, 18:09

Heritage
Tworzy krzewy o wysokości do 130 cm, pędy długie, proste, prawie bezkolcowe, liście ciemnozielone. Kwiaty jasno różowe, prawie perłowe, delikatne. Kwitną w dużych kwiatostanach, trwałość jednego kwiatu to jeden dzień. Zapach silny z nutą miodu, mirry i owoców. Kwitnie niemal nieprzerwanie do pierwszych przymrozków, ładnie wygląda posadzona w małych grupach, z nasadzeniami bylinowymi.

Golden Celebration
Wysoki krzew - pędy dorastają nawet do 150 cm. Pędy grube, proste, z małą ilościom kolców, liście ciemno zielone. Kwiaty duże, bardzo pełne, bursztynowe, o pofalowanych płatkach, pąki na płatkach mają czerwone przebarwienia. Zapach silny, odurzający, wyczuwalna jest nuta truskawek. Pierwsze kwitnienie trwa ponad 14 dni, potem po lekkiej przerwie krzew kwitnie do pierwszych mrozów. Doskonale nadaje się do nasadzeń grupowych jak i do nasadzeń z bylinami. Może chorować na czarną plamistość.

The Pilgrim
Dorasta nawet do 200 cm dlatego stosowany może być jako mała róża pnąca. Pędy sztywne, z dużą ilościom kolców, liście ciemnozielone z lekkim odcieniem oliwkowym. Kwiaty duże, rozetowe, zewnętrzne płatki białe, w środku płatki mniejsze w odcieniu żółtym. Kwiaty silnie wypełnione, w dużych kwiatostanach. W zapachu wyczuwalna nuta róż herbatnich z dodatkiem mirry. Pierwsze kwitnienie dość długie ponad 2 tygodnie, potem powtarza kwitnienie do pierwszych przymrozków. Dobrze wygląda posadzona jako solteir i w małych grupach, z dodatkiem bylin.

Queen of Sweden
krzew dorasta do 100 cm, pędy sztywne, liście ciemnozielone. Kwiaty kuliste, płatki zewnętrzne jasno różowe, środek ciemniejszy. Płatki kwiatów są ułożone kuliście, a kwiaty rozkwitając pokazują oczko. W zapachu wyczuwamy delikatną nutę mirry. Pierwsze kwiaty pokazują się na krzewie w czerwcu, utrzymują się na nim 14 dni, po drobnej przerwie róża kwitnie do pierwszych przymrozków. Odmiana odporna na czarną plamistość, może być sadzona zarówno w gruncie jak i w donicy. Najlepiej wygląda posadzona z bylinami jak i w małych grupach.

Charles Austin
krzew rośnie od 150 do 300 cm i może być traktowany jako róża pnąca. Pędy sztywne, kolce duże, liście ciemnozielone. Kwiaty duże, pomarańczowe - kolor kwiatów nie jest stabilny i już po kilku godzinach potrafi blaknąć. Kwiaty bardzo pełne, silnie pachnące, płatki pofalowane. Róża odporna na choroby i mrozoodporna, świetnie wygląda z nasadzeniami bylinowymi.
Awatar użytkownika
Deirde
Administrator
 
Posty: 9004
Rejestracja: 16 Lut 2010, 17:08
Miejscowość: Wielkopolska

Re: Róże angielskie - opis odmian.

Postprzez AniaDS » 15 Maj 2011, 11:04

Falstaff
występuje w postaci krzewiastej - do 120 cm wysokości i pnącej - ok. 300 cm.
Kwiaty ciemnokarminowoczerwone wpadające w purpurę, pełne, o silnym zapachu starych róż.
Liście ciemne, matowe, pędy dość kolczaste.
Pokrój krzaczasty, wzniesiony, silnie się rozgałęzia.
Powtarza kwitnienie, nadaje się na stanowiska półcieniste (ok. 5 godz. słońca).
Odporna na deszcz i upały, w minimalnym stopniu może chorować na czarną plamistość.
Image

Glamis Castle
róża krzewiasta o wysokości do 120 cm.
Kwiaty średniej wielkości, białe z kremowym środkiem, kuliste, pełne.
Kwitnie zwykle pojedynczo lub po kilka sztuk na pędach.
Wzrost dość słaby, pokrój krzaczasty, dobrze rozgałęziony.
Liście średniej wielkości, jasnozielone, matowe.
Pędy dość wiotkie, starsze sztywniejsze, wyniosłe, mało kolczaste.
Dość zdrowa i obficie kwitnąca odmiana o średnio wyczuwalnym, ale charakterystycznym zapachu mirry.
Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Image

Grace
krzew o wysokości i szerokości do 120 cm, dość odporny na choroby grzybowe.
Kwiaty o średnio wyczuwalnym zapachu, morelowopomarańczowe, zewnętrzne płatki jaśniejsze, kremowożółte, lekko wygięte na zewnątrz, delikatnie blaknące i wpadające w pastelowy róż podczas przekwitania.
Pełne, średniej wielkości, rozetowe, w pełni rozkwitu przypominajace dalię.
Liście zielone, delikatnie błyszczące, gęste.
Pokrój krzaczasty, rozłożysty, pędy łukowate, średnio kolczaste.
Powtarza kwitnienie.
Image
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3094
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Róże angielskie - opis odmian.

Postprzez AniaDS » 15 Maj 2011, 11:44

Graham Thomas
jedna z bardziej znanych róż angielskich, spotykana często w naszych ogrodach, stosowana zarówno jako róża parkowa, jak i pnąca, ze względu na swój silny wzrost.
W dobrych warunkach odmiana może osiągnąć nawet 300 cm wysokości.
Kwiaty ciemnożółte, nieco bledsze na brzegach, delikatnie jaśniejące w czasie upałów.
Kwiaty dość duże, pełne, czarkowate, o mocnym, herbacianym zapachu.
Młode liście są jasnozielone i lekko żółtawe, później ciemnieją.
Krzew ma gęsty, wzniesiony pokrój, szybki i silny wzrost.
Pędy średniej grubości, niezbyt kolczaste, początkowo niezbyt silne, mogą przewieszać się pod ciężarem kwiatów.
Pierwsze, obfite kwitnienie w czerwcu, powtarza słabiej, ale do później jesieni.
Nadaje się na stanowiska półcieniste, dobra odporność na choroby.
Laureatka Hall of Fame (Róża Światowa) za 2009r.

Image
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3094
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Róże angielskie - opis odmian.

Postprzez AniaDS » 15 Maj 2011, 12:04

Janet
pąki stożkowe, kwiaty duże, bardzo pełne, w odcieniu rozbielonej żółci i delikatnego różu, który jest intensywniejszy w centrum kwiatu.
Zapach mocny, herbaciany.
Kwitnie obficie cały sezon z niewielkimi przerwami.
Liście zielone, skórzaste, półbłyszczące.
Młode przyrosty bordowooliwkowe.
Pokrój krzewu krzaczasty, luźny, pędy długie, wiotkie, uginające się pod ciężarem rozwiniętych kwiatów. Mało kolczaste.
Bardzo dobra odporność na choroby.
Wysokość do 120 cm, szerokość do 100 cm.
Image

Princess Alexandra of Kent
doskonałe dzieło Austina z 2007r, nazwa róży nadana na cześć Księżniczki Alexandry, kuzynki królowej Elżbiety II, która jest wielkim miłośnikiem róż.
Kuliste pąki ukazują czysto różowe kwiaty o silnym, cytrynowo-herbacianym zapachu, który w miarę przekwitania kwiatu zmienia się w zapach czarnej porzeczki.
Kwiaty odporne na deszcz, pełne, o średnicy ok. 11 cm i miseczkowatym kształcie.
Kwitnie obficie, w małych grupach, po kilka kwiatów na wyprostowanych pędach.
Powtarza kwitnienie, nadaje się do uprawy w pojemnikach i na kwiat cięty.
Liście średnie i duże, matowe, zielone.
Pokrój wzniesiony, krzaczasty, pędy sztywne, kolczaste.
Silny wzrost.
Odmiana odporna na choroby.
Wysokość ok.100 cm, szerokość do 75 cm.
Moja ulubiona angielka :) z dużym wigorem, która sadzona równocześnie z kilkoma innymi angielkami wyprzeda je w bardzo dużym stopniu pod kątem wzrostu i kwitnienia.
Image
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3094
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Róże angielskie - opis odmian.

Postprzez AniaDS » 15 Maj 2011, 21:29

Spirit Of Freedom
występuje w formie krzewiastej i pnącej.
Kwiaty lilioworóżowe, duże, o średnicy do 14 cm, bardzo pełne, o lekko zagłębionym środku i mocnym zapachu.
Kwitnie w kwiatostanach po kilka sztuk.
Liście średniej wielkości, delikatnie połyskujące, ciemnozielone.
Młode przyrosty bordowo-oliwkowe.
Pokrój krzaczasty, pędy średnio kolczaste, proste, lekko przewieszające się pod ciężarem kwiatów, w pierwszych latach uprawy mogą wymagać podparcia.
Odmiana kwitnie obficie, powtarza kwitnienie, nadaje się na kwiat cięty.
Bardzo dobra odporność na choroby.
Image

Summer Song
kwiaty pomarańczowe z nutą czerwonego odcienia, w trakcie przekwitania tracą na intensywności i przechodzą w łososioworóżowy kolor.
Dość duże, pełne, o mocnym zapachu, owocowo-herbacianym.
Kwitnie w niewielkich kwiatostanach po 5-6 szt.
Liście błyszczące, ciemnozielone, średniej wielkości.
Pokrój rozłożysty, dobrze rozkrzewiony, pędy o nielicznych kolcach, często przewieszające się pod ciężarem kwiatów.
Powtarza kwitnienie, nadaje się na kwiat cięty.
Dość zdrowa odmiana, w niewielkim stopniu może chorować na czarną plamistość.
Wysokość ok. 120 cm.
Image
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3094
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59

Re: Róże angielskie - opis odmian.

Postprzez AniaDS » 15 Maj 2011, 21:43

Tea Clipper
róża parkowa, w łagodniejszym klimacie stosowana jako niska pnąca.
U nas raczej nie przekroczy 120 cm wysokości.
Kwiaty morelowe, zwykle podczas przekwitania z pasteloworóżowym odcieniem, o średnicy do 8 cm, ćwiećrozetowe, pełne,
przewieszające się.
Zapach intensywny, cytrusowo-herbaciany.
Powtarza kwitnienie do późnej jesieni.
Liście ciemnozielone, matowe, młode przyrosty w bordowo-oliwkowym kolorze.
Pokrój wzniesiony, pędy długie, prawie bez kolców.
Odmiana odporna na deszcz, zdrowa, odporna na choroby grzybowe.
Image

The Prince
kwiaty rozetowe, ciemne, fioletowo-purpurowe, z widocznym oczkiem, kielichowate, pełne, średniej wielkości,
o mocnym zapachu starych róż.
Kwitnie zwykle pojedynczo lub po kilka sztuk na pędach.
Liście zielone, półbłyszczące, skórzaste.
Pokrój krzaczasty, wzniesiony, dość dobrze się rozgałęzia.
Powtarza kwitnienie, nadaje się na kwiat cięty.
Dość odporna na choroby grzybowe.
Wysokość do 120 cm.
Image
Awatar użytkownika
AniaDS
Administrator
 
Posty: 3094
Rejestracja: 20 Lut 2010, 10:59


Wróć do Rozmowy o różach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości